192.168.1.1 – Oturum açma sayfası talimatı

192.168.1.1 , bir yönlendiricinin yönetim paneline bağlanmak için kullanılan özel bir IP adresidir. 192.168.ll, yönlendirme şirketleri tarafından varsayılan ağ geçidi adresi olarak önceden belirtilmiştir ve yönlendirici ayarlarında çeşitli değişiklikler yapmak için kullanılabilir.

192.168.1.1’e nasıl bağlanılır?

192.168.1.1’de oturum açmak için şu adımları izleyin –

 1. Bir web tarayıcısı açın ve http://192.168.1.1   adresine gidin    veya tarayıcının adres çubuğuna 192.168.1.1 yazın   .
 2. Oturum açma kullanıcı adı ve şifresini girmenizi isteyen bir oturum açma sayfası görünecektir.
 3. Kullanıcı adını ve şifreyi belirlenen alanlara girin.
 4. Şimdi yönlendiricinin yönetim panelinde oturum açacaksınız.

Not:  Yönlendiricinin yönetim paneline 192.168.1.1’de erişemiyorsanız, farklı bir IP adresi kullanmayı deneyin –  192.168.0.1  veya  10.0.0.1  .

IP adresi kullanıcı adı ve şifrenizi mi unuttunuz?

IP adresinin kullanıcı adını ve şifresini unuttuysanız veya işe yaramazlarsa, şunları yapabilirsiniz –

 • Kılavuza / kutuya veya yönlendiricinin arkasına bakın. (veya varsayılan kullanıcı adları ve şifreler listesini kontrol edin).
 • Parolayı değiştirdiyseniz ve kaybettiyseniz veya unuttuysanız, fabrika ayarlarına sıfırlama yapmanız gerekir. Bunu yapmak için, yönlendiricinizin arkasında gizli olan küçük bir RESET düğmesi arayın. Bir ataş veya iğne kullanarak bu düğmeyi yaklaşık 10 ila 15 saniye basılı tutun. Yönlendirici yeniden başlayacak ve varsayılan ayarlara dönecektir.

Rotanın IP adresi nasıl değiştirilir?

Varsayılan Ağ Geçidi IP adresi, ISS’niz tarafından önceden atanır, ancak bir kullanıcı, gereksinimlerine uyacak şekilde bunu yapılandırabilir. Genellikle bilgisayar korsanlarının yönetici panelinize erişmesini önlemek, DDoS saldırılarını önlemek veya yalnızca fazladan bir güvenlik katmanı eklemek için değiştirilir. İşte nasıl yapılacağı –

TP-Link: 

 1. 192.168.0.1 veya 192.168.1.1’de varsayılan yönetici panelinize giriş yapın (admin / admin, kullanıcı adı ve şifredir)
 2. Gelişmiş Ayarlar> Ağ> LAN’a gidin.
 3. “IP Adresi” alanında, bunu 192.168.1.2 gibi istediğiniz adresle değiştirebilirsiniz.
 4. Kaydedin ve yönlendirici değişiklikleri uygulamak için yeniden başlayacaktır.

D-Link: 

 1. Yönlendiricinizin yapılandırma sayfasına giriş yapın (kullanıcı adı: yönetici ve şifre: yönetici / boş)
 2. Yapılandırma> Ağ Ayarları’na gidin.
 3. Şimdi Yönlendirici IP Adresi alanını bulacaksınız.

NETGEAR:

 1. NetGear yönlendirici ayarları sayfasında 192.168.1.1 veya 192.168.0.1 aracılığıyla oturum açın veya http://www.routerlogin.net veya http://www.routerlogin.com aracılığıyla erişebilirsiniz.
 2. Varsayılan olarak, kullanıcı adı  admin  ve parola  paroladır .
 3. Bağlandıktan sonra, sol menüden Gelişmiş> seçeneğine gidin, “Kurulum”> LAN Kurulumu’na gidin.
 4. LAN TCP / IP Yapılandırması altında, IP adresini göreceksiniz. 10.10.10.1’i tercihlerinize göre değiştirin.
 5. Değişiklikleri uygulayın ve sistem, ayarları güncellemek için yeniden başlayacaktır.

Her iki durumda da, işlem sırasında bir sorun varsa, yönlendiricinizi fabrika varsayılan ayarlarına sıfırlayabilirsiniz, böylece tüm özelleştirmeler geri yüklenir.

WiFi ağınızı korumak, yetkisiz erişimi önlemek için önemlidir. WPA2 şifrelemesini etkinleştirmek, güçlü bir parola belirlemek, WPS’yi devre dışı bırakmak gibi temel kuralları izleyin, ağlar arasında eski bir senkronizasyon yöntemi olduğundan daha fazla güvenlik sağlar, MAC adresi filtreleme ve ara sıra yönlendiricinizin ürün yazılımını güncelleyin. WiFi ağınızı nasıl koruyacağınıza dair eksiksiz bir kılavuz.

Yönlendiricinizi nasıl sıfırlarsınız?

Bilgisayarlardaki birçok donanım bileşeni için ve ağı sıfırlamak, işleri düzeltmenin bir yoludur. Yönlendirici ayrıca, bazen normal çalışması için sıfırlanması gereken ekipman parçalarından biridir. Yönlendiricinizi sıfırlamak isteyebileceğinizin farklı nedenleri vardır, çünkü herkes işleri normal şekilde düzeltebilecek bir inek değildir.

Yönlendirici internete bağlanmanıza izin verir ve bazen internet ile ilgili bazı problemleriniz olur ve gerçek sorunu kavramak zordur. Bazen yönlendiricinizin şifresini unutursunuz ki bu, herkes için uygun değildir. Bu sorunları çözmenin yollarından biri, yönlendiriciyi fabrika ayarlarına sıfırlamaktır.

Yönlendiriciyi sıfırlamak kolaydır, ancak donanım fabrika ayarlarına sıfırlama sırasında değişen şeyler vardır. Yönlendiriciyi sıfırladıktan sonra hazır olmanız gereken bazı şeyler şunlardır:

 • Yeni yönlendirici adı ve şifresi
 • WiFi için yeni kullanıcı adı ve şifre
 • Yeni ISP kullanıcı adı ve şifresi
 • Bağlantı noktası yönlendirmeleri sıfırlandı
 • Güvenlik duvarı ayarları sıfırlandı.

Yönlendiricinizi şu şekilde sıfırlayabilirsiniz:

 • Yönlendiricinizin arkasında, yönlendiricinin arkasında bulunan küçük bir sıfırlama düğmesi vardır. Bu düğmeyi bulun.
 • Şimdi yönlendiriciyi açık tutarken bir iğne kullanın ve düğmeye basın. Sıfırlama düğmesine birkaç saniye (yaklaşık 10 saniye) basmanız gerekir.
 • Dört yönlendiricinin modeline ve türüne bağlı olarak ışıklar yanıp söner veya değişir. Ayrıca sürekli yanabilirler ancak sıfırlama düğmesini basılı tuttuktan sonra ışıklarda farklı etkinlik olacaktır.
 • Şimdi sıfırlama düğmesini bırakın ve doğru şekilde yaptıysanız, yönlendiriciniz şimdi sıfırlanır. Yönlendiricinizi yeni gibi yapar.

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Pin It on Pinterest

Shares
Share This